ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13978292
*
nr 1397 8292
Børge Mogensen
(1914-1972), Danmark
Spegel, 60/70-tal. 127x63cm
Børge Mogensen, född 1914, död 1972, dansk möbelformgivare.
Utrop:
600 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 maj 2021
kl 20:30:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/5 14:47:57
1
100 kr
15/5 21:23:05
2
Vinnande bud
17/5 19:47:40
3
200 kr
17/5 19:47:41
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Børge Mogensen
Børge Mogensen, född 1914, död 1972, dansk möbelformgivare.
Läs mer om Børge Mogensen
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: börge mogensen börje mogensen børge mogensen danmark dansk dansk design danska danskt europa norden skandinavien skandinavisk spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
*
Børge Mogensen
Børge Mogensen, född 1914, död 1972, dansk möbelformgivare.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Børge Mogensen
nr 1397 8292
Børge Mogensen
(1914-1972), Danmark
Spegel, 60/70-tal. 127x63cm
Børge Mogensen, född 1914, död 1972, dansk möbelformgivare.
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 maj 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/5 14:47:57 | 1 | 100 kr |
15/5 21:23:05 | 2 | Vinnande bud |
17/5 19:47:40 | 3 | 200 kr |
17/5 19:47:41 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Børge Mogensen
Børge Mogensen, född 1914, död 1972, dansk möbelformgivare.Läs mer om Børge Mogensen
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: börge mogensen börje mogensen børge mogensen danmark dansk dansk design danska danskt europa norden skandinavien skandinavisk spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58